Jesteś tutaj:
  2. Patron szkoły

Patron szkoły

Władysław Wysocki urodził się 24 kwietnia 1908 r. w Bielsku Podlaskim. Mieszkał w długim drewnianym budynku nieopodal ratusza (obecnie Mickiewicza 82). Był synem Kazimierza Wysockiego i Zofii Łobanowskiej. W 1915 r. razem z matką i jej siostrami wyjechał do Rosji (Tamborów), gdzie spędził 4 lata. Do Bielska powrócił w 1920 r. Zamieszkał z rodziną przy ul. Jagiellońskiej, niedaleko cerkwi. Rozpoczął naukę w Gimnazjum Koedukacyjnym im. T. Kościuszki. Następnie został przyjęty do zawodowej Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie k. Ostrowi Mazowieckiej. Ukończył ją 15 sierpnia 1931r. Został mianowany podporucznikiem Wojska Polskiego. W połowie września 1931 r. przybył do Białegostoku, rozpoczął służbę oficerską jako dowódca plutonu w kompanii strzeleckiej 42 pułku piechoty. Później przeniesiony został do pułkowej szkoły podoficerskiej na stanowisko instruktora. W sierpniu 1935 r. awansował na porucznika. W połowie stycznia 1936 r. ożenił się z Leokadią Jabłońską.

Latem 1936 r. został przeniesiony do 77 pułku w Lidzie. W połowie 1938 r. mianowano go dowódcą kompanii karabinów maszynowych. 30 sierpnia 1939 r. ogłoszono powszechną mobilizację. Tego samego dnia pułk otrzymał rozkaz wymarszu. 4 września doszło do starcia z Niemcami koło Podklasztorza. Żołnierze skierowali się w kierunku Brześcia. Jednak tam nie dotarli. Pod koniec października Wysocki wrócił do domu. W połowie grudnia został zatrzymany i osadzony w miejscowym areszcie. Potem przewieziono go do radzieckiego obozu dla internowanych. Przebywał tam do chwili ogłoszenia komunikatu o utworzeniu Wojska Polskiego w Związku Radzieckim. Władysław Wysocki wyruszył do Moskwy, a stąd został skierowany do obozu wojskowego w Sielcach nad Oką, gdzie mianowano go dowódcą. 1 września 1943 r. wyruszyła na front 1 Dywizja im. T. Kościuszki. W. Wysocki zginął broniąc szkoły pod Trygubową.