Zakoduj swoją przyszłość - Nauka programowania przez zabawę

Nigdy nie uczę moich uczniów.

Ja tylko staram się zapewnić im warunki, w których mogą się uczyć.

,,Zakoduj swoją przyszłość” – Nauka programowania przez zabawę

Przygodę z programowaniem należy rozpocząć jak najwcześniej już na etapie edukacji przedszkolnej.  Jak  wskazuje sam tytuł  artykułu początki programowania dla dzieci najmłodszych powinny opierać się głównie na zabawie.

Od października 2020 do maja 2021 w naszych Oddziałach Przedszkolnych  w Szkole Podstawowej nr 2 im. Kpt. W. Wysockiego prowadzona jest Innowacja pedagogiczna pt. ,, Zakoduj swoją przyszłość’ -Nauka programowania przez zabawę. Głównym celem prowadzonych działań jest rozwijanie u wychowanków systemu wartości oraz już wcześniej wspomnianych uniwersalnych kompetencji takich jak: logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów, czy umiejętność pracy zespołowej w sposób najbardziej przyjazny dzieciom: w zabawie, ruchu, poprzez  doświadczanie i eksperymentowanie.

Oddziały przedszkolne zostały wzbogacone w różne narzędzia dydaktyczne, które służą pomocą podczas prowadzenia innowacji, jak również podczas prowadzenia różnych zajęć z podstaw kodowania lub programowania przez najmłodsze dzieci. Do takich narzędzi należą m.in:

Geniboty – urządzenia te to małe, ale bardzo inteligentne roboty do nauki programowania. Otwierają dzieciom drzwi do świata nowoczesnych technologii. Zachęcają do eksperymentowania   i poszukiwania nowoczesnych rozwiązań. Praca z robotem to ogromne korzyści dla dziecka, świetna zabawa, rozwijająca kompetencje miękkie.

Mini mata do kodowania- to kompletne, przemyślane, starannie wykonane narzędzie dydaktyczne, które w łatwy, przyjazny sposób pomoże wprowadzić dzieci w wieku przedszkolnym w świat kodowania.

Karty do kodowania - zestawy dwustronnych kart do kodowania offline, dzięki którym w prosty   i intuicyjny sposób można programować Genibota.

Zestawy książek i scenariuszy, krążki, szarfy, tablice multimedialne i wiele innych pomocy  niezbędnych do pracy z Genibotem.

Korzyści z wdrażania innowacji ,, Zakoduj swoją przyszłość” czerpią zarówno dzieci, nauczyciele, rodzice, jak  i samo przedszkole. Najmłodsi otrzymali szansę bezpiecznego, świadomego, czynnego i twórczego korzystania z nowoczesnych technologii.

Joanna Maksimiuk